Skutki podatkowe odwołania stanu epidemii
Zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego przełożyła się bezpośrednio na zmiany w sposobie rozliczania podatków.
16 maja 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Tego samego dnia zaczęło również obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Prezentujemy najważniejsze zmiany w obowiązkach podatkowych dla podatników CIT i PIT wywołane przez te przepisy.
Przychody z budynków
Zgodnie z art. 38ha ustawy o CIT (art. 52pa ustawy o PIT) zwalnia się z podatku od przychodów z budynków przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 24b ustawy o CIT (art. 30g ustawy o PIT), ustalone za okres od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii został odwołany. W konsekwencji podatnicy CIT/PIT zobowiązani do kalkulacji i zapłaty podatku od przychodów z budynków muszą od 1 czerwca 2022 r. rozliczać podatek od przychodów z budynków.
Jednorazowa amortyzacja
Na podstawie art. 38k ustawy o CIT (art. 52s ustawy o PIT) podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 i wprowadzone do ewidencji środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta